გაკვეთილის
გეგმა სსიპ ქ. თბილისის N 136 საჯარო სკოლა
27 /10 /2016 (თანამშრომლობითი გაკვეთილი)
საგანი : ისტორია / გეოგრაფია
კლასი - IX გ მოსწავლეთა რაოდენობა კლასში : 27
მასწავლებელი
/ ები :
ხ. ფანცულაია, ი. რამიშვილი
1. გაკვეთილის
თემა : ,, საქართვეელოს ბუნებრივ - გეოგრაფიული პირობები
და
ისტორიულ - გეოგრაფიული დახასიათება ’
2. გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები დაახასიათებენ საქართველოს ისტორიულ - გეოგრაფ.
მხარეებს და გააანალიზებენ ამ მხარეების საზღვრების ისტორიული
ისტორიულ - გეოგრაფიული დახასიათება ’
2. გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები დაახასიათებენ საქართველოს ისტორიულ - გეოგრაფ.
მხარეებს და გააანალიზებენ ამ მხარეების საზღვრების ისტორიული
პროცესებით
განპირობებულ ცვალებადობას
იმსჯელებენ უძველესი დროიდან დღემდე ქართული სახელმწიფოებისა და ისტორიულ - გეოგრაფიული მხარეების საზღვრების ცვალებადობაზე, იმსჯელებენ ამ ცვლილების გამომწვევ მიზეზებზე:
კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ქართული სამეფო - სამთავროებსა და ისტორიულ - გეოგრაფიულ ობიექტებს.
მოახდენენ ცოდნის ტრანსფერს - საგნებს შორის კავშირების დანახვას; განუვითარდებათ თანამშრომლობისა და ურთიერთსწავლების უნარ-ჩვევები, როგორც მოსწავლეებს, ასევე მასწავლებლებს.
იმსჯელებენ უძველესი დროიდან დღემდე ქართული სახელმწიფოებისა და ისტორიულ - გეოგრაფიული მხარეების საზღვრების ცვალებადობაზე, იმსჯელებენ ამ ცვლილების გამომწვევ მიზეზებზე:
კონტურულ რუკაზე დაიტანენ ქართული სამეფო - სამთავროებსა და ისტორიულ - გეოგრაფიულ ობიექტებს.
მოახდენენ ცოდნის ტრანსფერს - საგნებს შორის კავშირების დანახვას; განუვითარდებათ თანამშრომლობისა და ურთიერთსწავლების უნარ-ჩვევები, როგორც მოსწავლეებს, ასევე მასწავლებლებს.
- გაკვეთილის
ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული
მისაღწევი შედეგები :
ისტ: IX. 1 ( 1, 2)
გეო: VIII - გაკვეთილის
ფარგლებში დაგეგმილი აქტივობები და მათი აღწერა
N
|
აქტივობა
|
კლასის
ორგანიზება
|
დრო
|
რესურსები
|
შეფასება
|
1
|
მოსწავლეებს
ვაცნობთ გაკვეთილის თემას და მის ირგვლივ შესასრულებელ სამუშაოს
კლასს ვყოფთ ჯგუფებად და ვაძლევთ დავალებას: ჯგუფებში ვანაწილებთ გაკვეთილის ტექსტს, ვურიგებთ
ბარათებს და ვთხოვთ, იმუშავონ ბარათებზე
მითითებული კითხვების მიხედვით
პრეზენტაცია: გეოგრაფიის მასწავლებელი სთხოვთ ინფორმაცია წარმოადგინონ სადემონსტრაციო რუკაზეც, ეხმარება მათ. ისტორიის მასწავლებელი სთხოვთ შესაბამის ჯგუფებს წარმოადგინო ინფორმაცია დამუშავებული კონტურული რუკებითურთ.
კლასი აფასებს წარმოდგენილ პრეზენტაციებს -- უსვამს
შეკითხვებს პრეზენტაციების ავტორებს, მსჯელობს თემის გარშემო და აკეთებს დასკვნებს
ვაძლევთ საშინაო დავალებას: მოიძიონ ინფორმაცია ვახუშტი ბატონიშვილის შესახებ |
მთელი კლასი
IV ჯგუფი
პრეზენტატორი
მთელი კლასი
|
3 წთ
15 წთ
8 წთ
8 წთ
6-7 წთ
2წთ
|
ბარათები, მოსწავლის სახელმძღვანელო
თემატური რუკები ატლასები
რუკა
ტემატური რუკები
ბარათებზე ჩამოწერილი კითხვები |
განმავით?
განმსაზღვრ? |
თემატური ერთეულის
გეგმა
თემატური ერთეულის
ჩატარების პერიოდი :------1 / 11 / 2016 --------25 / 11 / 2016
სკოლა : ---სსიპ ქალაქ
თბილისის N 136 საჯარო
სკოლა
კლასი
: --IX
მასწავლებელი : ---ი. რამიშვილი საგანი / საგნები: --გეოგრაფია
თემატური ერთეულის
ძირითადი თემა / საკითხი და ქვესაკითხები:
-საქართველოს რელიეფის ძირითდი ფორმები
მისაღწევი შედეგები(ცოდნა,
უნარები, დამოკიდებულებები): საქართველოს
ფიზიკურ-გეოგრაფიული ნომენკლატურის სწავლა,
საქართველოს ფიზიკური რუკის გამოყენება, ნომენკლატურული ერთეულების შედარება,
დახასიათება.
გაკვთილზე გამოყენებული
ძირითადი მეთოდები/სტრატეგიები : წყვილებში
მუშაობა, პრეზენტაცია რუკით
ძირითადი სასწავლო
რესურსები: მოსწავლის წიგნი (IX კლ. საქართველოს გეოგრაფია). საქართველოს ატლასი, სქართველოს
ფიზიკური რუკა
მსვლელობა : გონებრივი
იერიში, საქართველოს ფიზიკური რუკის გამოყენებით რელიეფის ძირითადი ფორმების მოძიება და ცხრილის სახით წარმოდგენა, აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს რელიეფის შედარება.
გაკვეთილი
|
თარიღი
|
თემა
|
მისაღწევი შედეგები
|
1
|
|
საქართველოს რელიეფის ძირითადი ნიშნები
|
|
2
|
|
გეომორფოლოგიური ერთეულები
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий